Montessori pedagogika

"Měli bychom pomáhat malému tvorečkovi, ne proto, že je slabý a bezmocný, ale proto, že je nadán nesmírnou tvořivou energií. Tato energie je velmi křehká a bez láskyplné a promyšlené pomoci může být snadno zmařena."

Maria Montessori

  • Chceš vidět očima tvého batolete a rozumět jeho pohnutkám?
  • Cítíš, že prostředí doma je chaotické a ráda by jsi ho uspořádala tak, abys podpořila vývoj svého dítěte?

  • Zajímá tě, jak dítěti předávat jazyk, umění, sebeobsluhu i péči o druhé?

  • Trápí tě oblasti jako řád, nastavení pravidel, svoboda versus hranice, komunikace, odplenkování, oblékání nebo spaní?

  • Zajímáš se o to, jak je nastaven mozek dítěte od 0 do 3 let?

  • Potýkáš se s tím, jak přistoupit k technologiím?

  • Jsi těhotná, ale již se zajímáš o to jak připravit, co nejlépe prostředí pro novorozence?

  • Máš své dítě ve střídavé péči a každý z partnerů má na výchovu jiný pohled a tebe to ničí?

"Vnímání dítěte je tak hluboké, že pod vlivem dochází k biologickým nebo psychochemickým změnám. Ty způsobí, že dětská psychika je nakonec věrným odrazem okolního světa. Děti se stávají tím, co mají rády."                                            Maria Montessori

Co získáš?

Ucelené informace o Montessori pedagogice přispůsobené pro možnosti domácího prostředí.

Naučíš se, jak pozorovat své dítě, čeho s všímat a co podporovat, aby byl naplňován jeho potenciál.

Získáš spoustu tipů na aktivity pro své dítě, ale zároveň se je naučíš vidět a tvořit i ty.

Ujasníš si, jak uspořádat domácí prostředí do logických oblastí, které podpoří orientaci a řád dítěte.

Získáš konkrétní možnosti řešení pro situaci, ve které se nacházíš.

Moje vzdělání a praxe

V roce 2013 jsem absolvovala jsem dvouletý výcvik pro pedagogy pro věk 0 až 3 roky u Association Montessori International (AMI) - včetně praxe, je to zatím jediný pořádaný výcvik v ČR.

Mám za sebou více než 300 hodin pozorování dětí.

4 roky praxe s dětmi od 1,5 roku do 3 let na pozici hlavní pedagožka v Montessori Andílku v Praze včetně intenzivního kontaktu a konzultací s rodiči dětí.

Nyní se zabývám osobními konzultacemi v rodinách a jsem ponořena ve zkoumání reakcí nervového systému na stres - inspiruji se prací Petera A. Levina - Léčení traumatu.

Co o mě řekli ostatní


Hana Rawlings

Učitelka angličtiny

Katka jako průvodkyně byla jasná volba. Během  krátké doby nám na konkrétních příkladech ukázala jak snadno připravit prostředí doma tak, aby se nám všem denní režim zharmonizoval. Pokroky na sebe nenechaly dlouho čekat. Byly k našemu překvapení v podstatě téměř okamžité. Syn kvetl před očima.

Od té doby sklízíme plody našeho rozhodnutí jít Montessori cestou společně jako rodina. Bez nadsázky to bylo jedno z našich nejlepších rozhodnutí a Katce jsme nesmírně vděčni za její trpělivost a péči. Nemohli jsme přát lepší průvodkyni. Katka je velmi profesionální, empatická a schopná velmi srozumitelně popsat rozmanitá řešení na úpravu domácího prostředí. Hned po prvním setkání a povídání s níjsme věděli, že je to přesně to, co potřebujeme.

S každou další konzultacíse nám doma dařilo aplikovat více Montessori principů. Syn kvetl a začal být i v brzkém věku velmi samostatný. Díky Katce jsme si mnoho naučili. Radost spokojeného samostatného dítěte je důkazem, že to byla správná volba. Již několik let jdeme Montessori cestou a ani na moment nás nenapadlo z ní sejít nebo se otočit jiným směrem. Srdečně děkujeme.